pounak
14 بهمن 1401 - 12:05

حماس: از سودان می‌خواهیم از تصمیم عادی‌سازی روابط با اشغالگران بازگردد

جنبش مقاومت اسلامی فلسطین ضمن محکومیت شدید عادی‌سازی روابط سودان و رژیم صهیونیستی، از سران سودان خواست که از تصمیم عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی بازگردند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس)، امروز (جمعه)، بیانیه وزارت خارجه سودان درباره عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی را به‌شدت محکوم کرد.

طبق بیانیه منتشرشده در وب‌سایت رسمی حماس، جنبش مقاومت اسلامی فلسطین اعلام کرد که از بیانیه وزارت خارجه سودان درباره عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی ابراز تأسف می‌کند و به‌شدت آن را محکوم می‌نماید.

حماس تأکید کرد: «ما این گام را انحراف از موضع تاریخی و اصیل ملت سودان می‌دانیم که رویکرد عادی‌سازی روابط را رد می‌کند و از مردم فلسطین، عادلانه بودن آرمان این مردم، حقوق ملی آن‌ها، عربیت قدس و اسلامی بودن مسجد الاقصای شریف حمایت می‌نماید.»

حماس در ادامه اشاره کرد: «اعلام وزارت خارجه سودان با تشدید جنایت‌‌های اشغالگران فاشیست علیه ملت فلسطین و کشتار حدود ۳۵ فلسطینی -از جمله زنان و کودکان-  از آغاز سال جاری [میلادی] و همچنین سرقت زمین، توسعه‌شهرک‌نشینی، هتک حرمت مقدسات اسلامی و مسیحی به‌ویژه مسجدالاقصای شریف -قبله نخست مسلمانان- همراه بوده است. این اقدام باعث حمایت بیشتر از اشغالگران برای ارتکاب جنایت‌، کارشکنی و اقدامات نژادپرستانه علیه ملت فلسطین می‌شود.»

در پایان این بیانیه آمده است: «ما بر رد هرگونه عادی‌سازی روابط با رژیم فاشیست صهیونیستی تأکید می‌کنیم و از سران سودان می‌خواهیم که از این مسیر اشتباه بازگردند؛ مسیری که تنها به نفع برنامه‌های اشغالگران خواهد بود و غایت آن، هدف قرار دادن وحدت امت است. این اقدام همچنین با عقیده و منافع ملت برادر سودان در تناقض می‌باشد.»

 «الی کوهن»، وزیر امور خارجه رژیم صهیونیستی روز گذشته بعد از بازگشت از سودان گفت که رباط و تل‌‌آویو با یکدیگر توافق سازش امضا می‌کنند. وزارت خارجه سودان هم در بیانیه‌ای اعلام کرد که دو طرف در جریان سفر الی کوهن بر سر ادامه تلاش‌ها برای عادیٰ‌سازی روابط با یکدیگر توافق کرده‌اند.

این نخستین بار بود که دولت سودان به صورت رسمی سفر یک مقام رژیم صهیونیستی به آن کشور را تأیید می‌کرد؛ اگرچه در سال‌های اخیر گزارش‌هایی از ارتباطات غیررسمی مقام‌های دو طرف منتشر شده بود.

پایان پیام/

منبع: فارس
شناسه خبر: 1016585